Metas mėgautis darbu!

2011-06-04 20:26Kategorija: Atrask saveAutorius: Rūta Kapočiūtė
Metas mėgautis darbu!

Šiandieniniai tyrimai rodo, jog septyni iš dešimties žmonių yra nepatenkinti tuo, kuo užsiima. Jie nekenčia pirmadienių, rytais niurzgėdami lipa iš lovos ir į darbą eina kaip į katorgą. Tačiau vis tiek eina rasdami tūkstančius pasiteisinimų ir tvirtindami – reikia užsidirbti pinigų pragyvenimui!

Jeigu Jūsų paklaustų, kodėl dirbate, ką atsakytumėte? Dirbu, nes noriu realizuoti save, dirbu, nes man patinka šis darbas ar paprasčiausiai todėl, kad uždirbčiau šiek tiek pinigų. Jei dirbate dėl visų šių išvardintų priežasčių, turbūt galite teigti, jog esate Laimingi. Tačiau jei į darbą einate tik tam, kad uždirbtumėte – metas susimąstyti.

Darbe praleidžiame labai daug laiko – aštuonias valandas per dieną, keturiasdešimt valandų per savaitę, daugiau nei 10 mėnesių per metus. Ar ne prabanga švaistyti tiek laiko darbui, kurio nemėgstame? Vėlgi, viską lemia pinigai... Kartais esame priversti daryti tai, ko nenorime, kad galėtume patenkinti bent minimaliausius savo poreikius.

Šiandien knygose, žurnaluose, internete galime rasti begalę patarimų, kaip pamėgti savo darbą. Visi jie labai panašūs ir gana paprasti:

- pasikalbėk su bosu – gal skirs tau daugiau patinkančių užduočių;

- susidraugauk su kolegomis;

- venk žmonių, kurie tave erzina arba tau nepatinka;

- nepatinkančias užduotis paversk iššūkiu, kurį įveikęs galėsi save apdovanoti;

- jaučiatės nerealizuojantys savęs nuobodžiame darbe? Darykite tai, kas padeda save atskleisti (organizuokite vakarėlį, pakelkite nuotaiką kolegoms) – ir pasijusite reikalingi;

- susikurk jaukesnę darbo atmosferą – pasistatyk šeimos nuotrauką ant stalo ir t.t.

Kiek iš šių patarimų galėtumėte pritaikyti savo darbe? Kurie iš jų jums atneštų realios naudos? Patarimai neatrodo labai patikimi, ar ne? Vis dėlto, išmėginti juos galite. Tačiau... jei labai nemėgstate savo darbo – kankinsitės visą gyvenimą arba vieną dieną nuspręsite, jog atėjo laikas viską keisti.

Atrasti tai, ko nori, ir išdrįsti siekti savojo tikslo – išties nemažas iššūkis. Šiame straipsnyje aprašysime pagrindines kliūtis, trukdančias gyventi taip, kaip nori, ir patarsime, kaip jas įveikti.

Pirmoji kliūtis - žinoti, ko nori.

Šiandien, paklūsdami gyvenimo taisyklėms, dažnai viską darome iš inercijos: dirbame, kad turėtume už ką pavalgyti; renkamės praktišką, tačiau nebūtinai mielą širdžiai sritį ir pavydžiai žvelgiame į žmones, kurie mėgstamus užsiėmimus pavertė savo pragyvenimo šaltiniu. „Pasisekė“ – galvojame. Išties, sektis gali visiems. Deja, kartais net neįsivaizduojame, kur ir kuo norėtume būti. Tai – pirmoji kliūtis, trukdanti gyventi taip, kaip nori.

Kiekvienas iš mūsų vaikystėje jautėme, kuo norėtume būti užaugę. Deja, šį jausmą mums augant slopina tėvai, mokytojai, auklėtojai ir kiti suaugę žmonės, piršdami savus sektinus pavyzdžius. Vaikystėje visi gerai žinome, ko norime – ką norime daryti, valgyti, kur norime eiti... Nesivaržydami garsiai reiškiame savo norus ir be baimės jų siekiame. Tuomet dažnai girdime sakant: „Neliesk“, „negalima“, „bus blogai“, „kaip tau negėda.“ Vėliau dar labiau nuliūstame išgirdę: „Negalima turėti visko, ko nori“, „negalima galvoti vien apie save.“ Taip įpratome jaustis kažkam skolingi ir įsipareigoję, daryti tai, ko nori kiti, elgtis, anot jų, „tinkamai.“ Įdiegiama gėrio – blogio sistema, kuriai turime paklusti. Tarkim, dirbame nemėgstamą darbą, kad išmaitintume šeimą ir pan. Apsidairome aplink matome, kad dauguma taip gyvena. Tuomet nusprendžiame, kad taip ir turi būti. Telieka paklusti taisyklėms... Nekreipdami dėmesio į savo tikrojo „Aš“ poreikius, širdies troškimus, stengiamės atspėti, ko iš mūsų nori kiti, ką, jų manymu, turime daryti. Išmokstame veikti ir būti tokie, kad sulauktume kitų pritarimo. Todėl dažnai darome tai, ko nenorime daryti. Svarbu įtikti daugumai. Galiausiai, nebežinome, kas iš tiesų esame ir ką norime veikti, kad jaustumės Laimingi.

Jei jaučiatės „sėdintys ne savose rogėse,“ tačiau nebežinote, kuo norėtumėte užsiimti, kad pajaustumėte gyvenimo pilnatvę, išbadykite šį Jack Canfield (knygos „Sėkmės principai“ autoriaus) siūloma pratimą:

Sudarykite sąrašą 30 dalykų, kuriuos norite padaryti, 30 dalykų, kuriuos norite turėti ir 30 dalykų, kuriuos norite išmokti per visą savo gyvenimą. Kodėl tiek daug? Pamatysite, pirmieji jūsų norai bus paviršutiniški: „noriu naujo automobilio“, „noriu didelio namo“ ir pan. Vėliau užrašyti norai bus padiktuoti jūsų tikrojo „Aš“, o paskui sugalvoti troškimai išreiškia jūsų pagrindines vertybes. Tai padės jums atrasti kelią, kuriuo norėtumėte eiti per gyvenimą.

Antroji – visuomenės, artimųjų spaudimas.

Visos kliūtys, iškilusios siekiant atrasti gyvenimo kelią, tarpusavyje labai susiję. Nebežinome, ko norime dėl mus supančios aplinkos – artimųjų pasaulio suvokimo, norų, skaudžios patirties ir t.t. Jei išlaisvinę savo norus bandome juos įgyvendinti, sulaukiame ne itin malonios aplinkinių reakcijos. Mano vienas pažįstamas ilgą laiką dirbo vadybininku perspektyvioje įmonėje. Per vienerius metus jį dukart paaukštino pareigose. Tėvai džiaugėsi talentingu ir darbščiu sūnumi, darbdaviai jį gerbė ir vertino. Atrodė – Tomas gyvena svajonių gyvenimą. Bet... Jis kasdien į darbą ėjo su viena mintimi: „Ir vėl teks kiaurą dieną įtikinėti žmones pirkti prekę.“ Nors bendravimas su žmonėmis – viena mėgstamiausių jo veiklų, tačiau nuolatinis įtikinėjimas ir neigiami klientų atsakymai jį vargino. Galiausiai jis išėjo iš darbo. Įsivaizduokite, kokia sumaištis kilo Tomo šeimoje. Artimieji ne tik nesuprato tokio „neprotingo“ sprendimo, bet ir pyko, kaltino jį naivumu, nesubrendimu ir egoizmu. „Ar iš proto išsikraustei? Už ką dabar gyvensi?“ – tokie priekaištai jauną vaikiną lydėjo ne vieną mėnesį. Tačiau atlaikęs aplinkinių spaudimą Tomas užsispyrė atrasti tą sritį, kuri jam patinka. Šiandien jis dirba viešųjų ryšių agentūroje: kasdien į darbą skrenda lyg ant sparnų, viršvalandžiai ir darbas savaitgaliais jo nei kiek neerzina, o vadovai jau ne sykį jam skyrė premiją už atsidavimą darbui.

Visuomet atsiras žmonių, mėginančių atkalbėti jus nuo vizijos. Jie sakys: „Tu kraustaisi iš proto,“ „tai neįmanoma.“ Tai vadinamieji „svajonių vagys.“ Neleiskite jiems pavogti jūsų svajonių! Apsidairykite aplink – pamatysite begalę žmonių, išdrįsusių surizikuoti ir šiandien besidžiaugiančių kadaise priimtu sprendimu, kitiems atrodžiusiu neprotingu ir keliančiu grėsmę gyventi stabiliai bei pasiturinčiai.

Steve Jobs – „Apple“ vadovas. Šiandien niekas neabejoja jo sėkme. Kažkada jis ryžosi rizikuoti – metė studijas prestižiniame universitete ir vėjais paleido visas tėvų santaupas. Dabar Steve Jobs supranta, kad tai buvo vienas sėkmingiausių žingsnių jo gyvenime, atvedusių į sėkmės kelią.

Trečioji kliūtis – baimė.

Žinoma, užsimanius atrasti save ir pasiryžus ieškoti patinkančio darbo, kils nemažai problemų. Būtent jos ir stabdo daugelį žmonių net pabandyti. Problemos reiškia baimę. Bijome, kad nepavyks jų išspręsti. Bet iš tiesų, visos problemos – savęs ieškojimo proceso dalis. Tai tėra kliūtys, kurias reikia įveikti. Jokiu būdu ne stabdžiai, kurie turi stabdyti. Juk remontuodami namus susitaikome su dulkėmis ir netvarka, kad ateityje gyventume gražiau ir patogiau. Susitaikome su tuo, išmokstame visa tai priimti kaip normą. Taip pat galime teigti ir kalbėdami apie problemas, iškilusias ieškant mėgiamo darbo.

Žmonėms išreikšti savo tikruosius norus ir imtis jų įgyvendinimo dažnai trukdo nepasitikėjimas savimi. Jie bijo, kad nepavyks, kad uždirbamų pinigų neužteks pragyvenimui. Vis dėlto, jei atlikote anksčiau pasiūlytą pratimą, pastebėjote – tikrai yra profesijų, kuriose jūsų norai gali pildytis. Apsidairykite aplink – yra nemažai pavyzdžių, kai žmonės uždirba pinigus būtent tose srityse, kurios juos traukia.

Bet kuriuo atveju darbo paieška gali būti ilgas ir daug pastangų bei aukų reikalaujantis procesas. „Negaliu leisti sau tokios prabangos – išeiti iš darbo ir ieškoti savo kelio,“ – sakysite jūs. Taip. Kad gyventume, reikia pinigų, tačiau darbas vardan pajamų neturi tapti jūsų gyvenimo tikslu. Jei neturite galimybės nedirbti ir ieškoti mėgiamos veiklos – dirbkite... kad ir nemėgstamą darbą. Tačiau ieškokite tos vietos, kurioje norėtumėte būti ir realizuoti save. Net ir pats juodžiausias darbas neatrodys toks nemalonus, jei žinosite, kad tai – tik priemonė tikslui pasiekti, kad tai yra laikina, kol atrasite savo kelią.

Už kiekvieno didesnio pasisekimo slypi nuolatinis mokymasis, darbas, pasiaukojimas. Turite būti pasirengę už savo svajonę sumokėti atitinkamą kainą. Ji gali būti įvairi: galbūt teks imtis tik tos konkrečios veiklos ir visa kita atidėti į šalį. Gal reikės investuoti visą savo turtą ir santaupas. O gal teks atsisakyti dabartinės situacijos teikiamo saugumo? Tačiau tai – laikina, o laikinus sunkumus iškęsti galima, kad likusį gyvenimą galėtume gyventi sau – taip, kaip norime.

Pabaigai – Ištrauka iš Steve Jobs kalbos, pasakytos Stenfordo universiteto absolventams: „Jūsų laikas ribotas, todėl neeikvokite jo gyventi kažkieno kito gyvenimui. Nepakliūkite į spąstus dogmos, kuri liepia gyventi kitų žmonių mintimis. Neleiskite svetimų nuomonių triukšmui pertraukti jūsų vidinį balsą. Ir svarbiausia - turėkite drąsos sekti paskui savo širdį ir intuiciją. Jie kaži kokiu būdu jau žino, kuo iš tikro jūs norite būti. Visa kita - antraeiliai dalykai.“