Lyderis nebijo klysti

2011-06-11 18:02Kategorija: Atrask saveAutorius: Paulius Smolskas
Lyderis nebijo klysti

Jeigu manote, jog lyderystės meno paslapčių negalima išmokti – klystate. Jeigu tikite, jog lyderiai nedaro klaidų – vadinasi, nesate girdėję apie Barry Posner, lyderystės profesorių iš Santa Clara Universiteto. Barry važinėja po pasaulį ir pasakoja apie šių dienų lyderius, jų bruožus, savybes ir svarbiausia – klaidas. Anot jo, klystame visi, tačiau pasimoko iš klaidų tik lyderiai.

Lyderis – įkvėpėjas

Lyderystė – tai sugebėjimas įkvėpti kitus kovoti dėl savo tikslų. Tai įgūdis, kurio galima išmokti. Pavyzdžiui, kaip žmogus mokosi groti pianinu, taip ir būti geru lyderiu galima išmokti. Kiekvienas gimstame su lyderystės gyslele, kurią arba tobuliname, arba ne. Svarbu suvokti – jeigu labai norėsi, galėsi būti lyderiu.

Pirmiausia lyderystė prasideda nuo minties, jog žmogus gali ir sugeba keisti esančią situaciją ir iškilusias problemas. Svarbu suvokti, kad gali būti pavyzdžiu kitems, kuriuo verta pasitikėti, sekti ir vadovautis. Be šių dalykų nei vienas žmogus netaps lyderiu. Turime suprasti – kiekvienas iš mūsų žemėje esame išskirtinis ir nepakartojamas, sugebantis keisti mus supantį pasaulį. Pirmiausia reikia pradėti tai daryti nuo savęs. Savo asmeniniu gyvenimu įrodyti, jog sugebate būti geriausias, koks tik galite būti. Vėliau tai pritaikyti profesiniame lygmenyje.

Motyvacija – lemiamas faktorius

Jeigu neturite motyvacijos, lyderiu netapsite. Kiekvienas žmogus turi tam tikrą elgesio modelį. Norint pakeisti nusistovėjusį elgesio modelį, reikia motyvacijos ir laiko. Jeigu neturite motyvacijos veikti, visiškai nesvarbu, kiek gabumų turite, – nieko nepasieksite. Neturėdami motyvacijos, negalėsite įkvėpti savęs, o ką jau kalbėti apie kitus... Jeigu nepasitikite savimi, nesitikėkite, kad kiti jumis tikės.

Norėdami būti geriausiu lyderiu pirmiausia privalote atrasti save. Skirkite daugiau laiko pamąstymams klausdami savęs: „Kas man svarbu?“ Atradę atsakymą į šį klausimą, pajusite motyvaciją veikti, kažką daryti. Motyvaciją skatina tik nuoširdus rūpinimasis problema ar situacija.

Visai nesvarbu, kokio amžiaus esate. Jeigu siekiate būti lyderiu, privalote išsiaiškinti – kodėl jums tai svarbu? Jums nepavyks, jeigu nesugebėsite savęs įtikinti, jog galite būti lyderiu. Dar blogiau... jeigu klausysite aplinkinių nuomonės. Jie pradės dalinti pavyzdžius ir patarimus, kodėl turėtų ar neturėtų pavykti. Būtent todėl privalote atrasti savo įsitikinimus, savo vertybes ir tikėjimą savimi.

Lyderio savybės

Vienas svarbiausių lyderio bruožų – atkaklumas. Lyderiui nesvarbu, kiek kliūčių laukia kelyje. Svarbiausia – iššūkiai. Taigi, nepasiduokite!

Antra – svarbu suvokti, jog pasikeitimams reikia laiko. Tai neįvyksta per vieną naktį. Jeigu pradėjote naują veiklą, nesitikėkite, jog viskas pavyks iš pirmo karto. Įsisąmoninkite – pasitaikys klaidų, iš kurių privalote pasimokyti.

Pradėjus naują veiklą, jums, kaip lyderiui, reikės pagalbos. Vienam retai kada pasiseka. Privalote įtikinti žmones, kodėl jiems naudinga sekti paskui jus, kaip lyderį. Lyderis privalo pasidalinti savo aiškia vizija su aplinkiniais, kad jie norėtų juo sekti.

Atlikti tyrimai parodė, kaip žmonės įsivaizduoja lyderį ir kokiomis savybėmis jis turi pasižymėti. Pasirodo, svarbiausia savybė – sąžiningumas. Žmonės nori žinoti, ar lyderis sąžiningas prieš save ir aplinkinius. Kitas savybė – sugebėjimas pripažinti gabumų ribas. Žmonėms patinka, kuomet lyderis aiškiai ir konkrečiai pasako, jog yra dalykų, kurių jis nežino, tačiau labai siekia juos įsisavinti. Ateities numatymas – dar vienas svarbus faktorius, lemiantis pasitikėjimą. Lyderiui svarbu turėti aiškią viziją. Viziją, kurią jis pasirengęs įgyvendinti. Paskutinis faktorius – įkvėpimas. Lyderis privalo mokėti įkvėpti kitus: alsuoti taip – kaip jis alsuoja, matyti tai – ką jis mato, ir eiti ten – kur jis eina. Juk visiems norisi būti šalia optimistų, teigiamų, energingų, charizmatiškų žmonių.

Verslininkus galima įvardinti kaip lyderius, jeigu jie siekia naujovių, ieško naujų kelių ir būdų produktams ir paslaugoms pristatyti. Jeigu žmogus turi aiškią viziją ir žino, kaip pasiekti užsibrėžtus tikslus, nebijo gyvenimo iššūkių, tuomet jį galima vadinti lyderiu. Tačiau, kad taptum lyderiu, nebūtinai turi būti verslininku.

Nesėkmių ruožas

Nesėkmės lyderiui – patirtis, kuri suformuoja lyderį kaip asmenybę. Didžiausia klaida, kurią gali padaryti lyderis – tai klaida, iš kurios jis nepasimoko. Lyderis neturi bijoti kristi. Jeigu suklydote, tiesiog pasakykite sau: „Taip, suklydau. Reikalai susiklostė ne taip, kaip tikėjausi. Ko galiu pasimokyti?“ Verčiau bandyti, klysti, pasimokyti iš savo klaidų, negu visai nebandyti. Juk ne visiems geriausiems planetos atletams kiekvienąsyk pavyksta laimėti aukso medalį. Tereikia stengtis ir tikėti, jog antrąkart pasiseks. Taigi, lyderiai niekada nedaro klaidų, nes iš kiekvienos klaidos pasimoko. Žinoma, jeigu kartosite vis tas pačias klaidas, vadinasi, kažką darote ne taip. Gyvenimas pilnas klaidų, tik nereikia jų bijoti. Visoje žmonijos istorijoje nebuvo nei vieno žmogaus, kuriam pavyko įgyvendinti savo svajonę iš pirmo karto!

Yra klaidų, kurių iš pirmo sykio neįmanoma pastebėti, netgi būnant lyderiu. Tik atsigręžę atgal, prisiminę buvusius įvykius, galime juos įvardinti kaip klaidas ar nesėkmes. Tačiau lyderis numato ateities galimybes. Jis nuolat modeliuoja ateitį ir, vadovaudamasis dabartine situacija, siekia geriausio rezultato. Tik nedaugelis suvokia, jog tikslo siekimui kelių yra daug ir įvairių. Lyderis tai žino. Jis numato situacijas į priekį ir pradeda veikti. Nepavykus vienai, imasi kitos strategijos. Tiki, jog pasieks savo tikslą, tik skirtingomis priemonėmis.

Kiekvienas didis lyderis pasišventęs savo idėjai. Esant palankiai ekonominei situacijai, lengva būti lyderiu. Tačiau būti lyderiu per sunkmetį, sugeba ne kiekvienas. Nebijokite klysti, nes tik taip augsite kaip lyderis. Ištikus nesėkmei – nepasimeskite. Paklauskite savęs – ko pasimokėte, ir pagalvokite, kokią kitą strategiją naudosite, kad pasiektumėte savo tikslą. Jeigu nieko nepasimokėte, vadinasi, kritote ant nugaros – veltui. Juk gyvenime svarbiausia – nebijoti suklupti. Tik taip mokosi lyderis.